Daisypath Vacation tickersCafeMom Tickers آرتین خان استانبولی ۲ - آرتین خان خان ایران
http://artin1389.persiangig.com/www.artinkhaan.blogsky.com.%20www.artinkhaan.niniweblog.com.jpg

آرتین خان استانبولی ۲

1390/02/22 ساعت 03:40 ب.ظ

روز بعد ما رو با کشتی بردن جزیره بیوک آدا. وای که خیلی خوش گذشت٬ باز هم جاتون خالی ... توی جزیره ورود ماشین ممنوع بود و به همین خاطر کالسکه هایی رو گذاشته بودن که باهاشون یه دوری تو جزیره زدیم و آخرش هم یه جایی نگه داشتن و خنزل پنزل ریخته بودن که یه کمی خریدیم و دوباره با همون کالسکه‌ها برگشتیم و لب دریا یه نهار خوشمزه بهمون دادن. اگه قسمت شد و رفتین حتما پیشنهاد میکنم از ماهی هاش بخورین چرا که طعم و مزه شون با ایران خیلی متفاوت و خوشمزه ترن.


از نظر غذایی کلهم ترکیه دست پخت ها عالیه و به گوشت هاشون هم یه ادویه خاصی میزنن و هیچ غذایی رو نمیخورین که بعدش بگین بد بود. یه رستوران افغان هم بود که دیگه حرف نداشت انواع و اقسام غذاهایی که تا به حال نخوردین رو میشد پیدا کرد. خوبیش این بود که وقتی وارد میشدین اول سینی برمیداشتین و غذا رو انتخاب میکردین و بهتون میاد بعد سینی رو میبردین جلوتر دسر هر چی دوست داشتین میگفتین و براتون میریخت جلوتر هم که میرفتین انواع و اقسام دسر توی یخچال بود و برمیداشتین جلوترش نون و ۵-۶ نوع ادویه بود که اگه دوست داشتین انتخاب میکردین و ته این خط وصل میشد به صندوق.

اینم نمایی از طبقه بالا :
روز بعد تور شب مهتاب داشتیم که حرف نداشت. باز کشتی سواری و این سری رفتیم تنگه  بسفر و توی کشتی زدن و رقصیدن نمایش اجرا کردن. البته هر نوشیدنی ای هم میخواستی رایگان بود (حیف که بنده برای شیر خوردن آرتین خان مجاز به خوردنشون نبودم اما بابا بهمن دلی از عذا در آورد ...) و حال کردیم و شام خوردیم و برگشتیم.

الهی قربون پسر فهمیده ام برم که کاملا درک کرد و اصلا اذیتمون نکرد.

اینم عکس هنری مامان سما. از تو کشتی انداختم:

استانبول بازارهای زیادی داره که البته بعضی هاشون رو باید حتما جینی خرید کنی و اون طور که قبلا شنیده بودم ارزونی ای در کار نبود!!

بازار جواهر بازار ادویه بازار مبلمان بازار چرم ارزش سر زدن داشتن مخصوصا پاساج چرم که اومدن و مثل این تی وی مد ها با آهنگی میخکوب کننده نمایش دادن و آرتین یه لحظه چشم ازشون برنداشت!

کت های چرم تمامشون از 500 دلار به بالا بودن که میگفتن به نصف قیمت هم تخفیف رو رسوندن. فکر کنم میدونستن این ایرانیا همه جا دنبال چونه زدن هستن و از اول٬ کار رو راحت کرده بودن. البته از یکیشون خوشم اومد که هزار و سیصد دلار در می اومد که برای همون جا خوب بود نه اینکه بیاریش ایران و با مانتو و روسری تنت کنی!!!

 مامان سما حین خرید کردن:خوب بریم سراغ موزه ها و جاهای دیدنی: اول اینکه استانبول به نام شهر هزار مسجد معروفه و پر از گنبد و باروحه که من کلهم با این جور چیزها حال نمیکنم.

اما مسجد آبی: به خاطر کاشی های لاجوردیش و ستون های پای فیلش بسیار زیباست.

مسجد و موزه ایاصوفیه: یه دوره کلیسا بوده و بعدش شده مسجد و بعد از اون آتاتورک کردتش موزه.

کاخ و موزه توپ کاپی زیبا و دیدنی هست مخصوصا بخش حرمسراش که البته قسمت های مختلفی داره که هر کدومشون ورودی جداگانه میخواد که حتما باید یک روز کامل براش وقت گذاشت.

کاخ دلمه باغچه بسیار زیباست و حتما باید رفت و دید.

چاملی جا هم که یه تپه هست و از اونجا میشه تمام استانبول رو دید و دوربین های یه لیری هم برای دیدن شهر گذاشتن. اونجا یه خوراکی ای با سیب زمینی به اسم کومپیر هم هست که توصیه میکنم ازش بخورین.

برج گالاتا هم که معرکه هست و جزو بلندترین برج های تاریخی دنیاست و ارزش دیدن هم داره.

مسجد رستم پاشا مسجد سوکولو مهمت پاشا هم جزو دیدنی هاست.

خوب بریم سراغ بازارها: بازار اولیوم و بازار 212 از همه بازارها و محله های خریدش بهتر و کمی تا قسمتی مناسب تر بودن البته مناسب یعنی اینکه یکی دو تومان از ایران ارزون تر بودن.

البته به یک کلیسا هم دعوت شدیم اما چون دقیقا روز پروازمون بود نتونستیم شرکت کنیم.

گفتنی زیاده و نوشتنشون از حوصله خارج.

البته برنامه های دیگه ای هم داشتیم که به خاطر کمبود مرخصی بهمن خان کمی تا قسمتی منتقی شدن.


به ما که خیلی خوش گذشت

ایشالا قسمت شما بشه ...